Kuvitusseminaari Sophie harjoittelijan näkövinkkelistä

Kirjoitusaika: 7.6.2019
Kuvitus: Oskari Huolman

Moi!

Olen Sophie, toinen Kuvittajat ry:n kevään työharjoittelijoista. Harjoitteluni aikana sain olla mukana Kuvittajat ry:n järjestämän, the International Illustrator -seminaarin taustatiimissä ja odotin innolla seminaaripäivää, kansainvälisten kuvittajien esitelmiä ja tutustumista alalla toimiviin ihmisiin.

The International Illustrator -seminaari järjestettiin aurinkoisen saaristomaiseman ympäröimässä Hanaholmen-keskuksessa Helsingin Hanasaaressa. Saavuimme tiimin kanssa hyvissä ajoin ennen seminaarin alkua laittamaan paikat kuntoon, ohjaamaan aamupäivän portfolionäytön osallistujat oikeaan saliin ja toivottamaan tervetulleiksi ensimmäiset seminaarivieraat. Ilmoittautumistiskiltä sai mukaansa suunnittelemani nimikyltin (jee!) ja puolenpäivän aikaan avattiin ovet Hanaholmenin hienoon auditorioon.

Itse jäin valvomaan ilmoittautumistiskiä ensimmäisten puheenvuorojen ajaksi, mutta pääsin lopulta kuulemaan kuvittaja Daniel Stollen luennon. Hän tarkasteli käsitteitä ”itsenäinen”, ”kansainvalinen” ja ”kuvittaja” oman uransa ja kokemuksensa kautta. Oli hienoa päästä tutustumaan maailmanlaajuisesti luettujen lehtien sivuilla olevien kekseliäiden kuvitusten takana olevaan ihmiseen.

Kuvittaja Daniel Stolle kuvassa vasemmalla.

Kahvitauolla ihmiset kokoontuivat Hanaholmenin yläaulaan koristepilvien alle nauttimaan sämpylää ja smoothieta. Iloinen puheensorina täytti tilan ja porukkaa asettui myös ulos terassille nauttimaan auringosta.

Tauon jälkeen kuvittaja Katri Tikkanen esitteli omaa tarrakuvitustaan ja sen saavuttamaa valtaisaa näkyvyyttä Snapshat sovelluksen filttereiden muodossa. Hän sai yleisön hykertelemään kertoessaan mukaansa tempaavasti, kuinka hän ei viikkoon malttanut nukkua öisin, kun piti seurata ketkä kaikki julkisuuden henkilöt hänen tarrojaan kuvissaan ja videoissaan käyttivät. Yhteisön näkökulman kansainvälisyyteen toi the Central Illustration Agency:n johtaja Ben Cox, joka kertoi edustamansa agentuurin historiasta, millaisia eripuolilta maailmaa tulevia kuvittajia se edustaa ja siitä, miten sen rooli on muuttunut internetin, sosiaalisen median ja, brittikontekstissa kun ollaan, myös Brexitin aikakaudella.

 

Kuvittaja Katri Tikkanen
Keynote: Central Illustration Agency CIA:n johtaja Ben Cox

Seminaarin päätteeksi Kuvittajat ry kukitti raadin kunniamaininnan saaneet ansioituneet kuvittajat riemukkaan haitarimusiikin säestämänä, sekä julkisti Vuoden kuvittajan 2019. Palkinnon saanut Matti Pikkujämsä lähetti lämpimät ja värikkäät videoterveisensä Japanin matkaltaan ja muistutti minuakin siitä, että tärkeintä on säilyttää ilo tehdä: ”On hauskempaa seikkailla, kuin yrittää sellaista valmista reittiä.”

 

Kunniamaininnan saaneet kuvittajat Janne Iivonen, Leena Kisonen, Eero Lampinen ja Anna Salmi

Seminaarissa sivuttiin kansainvälisyyttä kuvitusalalla monelta kantilta. Yhtäältä yksittäisen kuvittajan, toisaalta järjestön näkökulmasta. Aihe herätti kysymyksiä ja keskustelua: Mitä on olla kansainvälinen? Täytyykö olla kansainvälinen? Kuka saa kuvata mitäkin tietyn kulttuurin piiriin kuuluvaa aihetta? Minulle jäi kuitenkin päällimmäisenä hyvin vaikuttunut ja motivoitunut olo. Sain nähdä paljon ajatuksia herättäviä kuvia, kuulla kuvittajien elämästä ja heidän ympärilleen rakentuneista yhteisöistä.

Kuvittajat ry on hieno esimerkki tällaisesta aktiivisesta ja kasvavasta yhteisöstä. Leppoisassa iltajuhlassa toivotettiin tervetulleeksi mukaan yhdistyksen 500. jäsen.

Kuvassa vasemmalta oikealle: 500. jäsen, kuvittaja Malakias, yhdistyksen hallituksen puheenjohtaja kuvittaja Jani Ikonen ja toiminnanjohtaja Heli Halme
Kuvassa vasemmalta oikealle: Kuvittajat ry:n jäsensihteeri Emilia Alm, kevään harjoittelijat Oskari Huolman ja Sophie Haahti, toiminnanjohtaja Heli Halme, KUVITTAJA-lehden päätoimittaja Henna Hietamäki ja yhdistyksen tuottaja-kuraattori Veera Pekkinen

Kiitos, että sain kantaa pienen korteni kekoon ja olla mukana tässä tapahtumassa!

Sophie Haahti

 

Valokuvat: Jonne Sippola

Arkisto

2021
Toukokuu

Harjoittelijan kesäterveiset

Toiminnanjohtajalta: Monistuvat mielikuvitusmaailmat

Huhtikuu

Usein kysyttyjä kysymyksiä projektiapurahasta

Puheenjohtajalta: Poistetaan esteitä, yhdessä

Helmikuu

Kuvitusaiheinen podcast-lista

Työ joka ei ole työtä

2020
Joulukuu

Tekemisen meininkiä verkkokurssilla

Marraskuu

Kuvittajien verkkokaupat

Elokuu

Emmi Jormalaisen kuvitus voitti Mikkelin kuvitustriennalen

Toukokuu

Apurahan ylistys: neuvoja hakijalle

Apila Pepita Ateenan residenssissä

Kannanotto: Kuosikuvituksen hinnoittelu

Huhtikuu

Puheenjohtajan puheenvuoro: Kuvitus poikkeusoloissa

Helmikuu

Virpi Talvitie Rooman residenssissä

2019
Marraskuu

Miten Kuvittajat ry syntyi?

Kuvittaja-klubi Tampere vieraili Tommi Musturin työhuoneella

Terveisiä Baskimaasta: Irudika-kuvitusfestivaalit Bilbaossa

Syyskuu

Ilmastolakko 2019: Kuvittajat osana muutosta

Kesäkuu

Kuvitusseminaari Sophie harjoittelijan näkövinkkelistä

Kuvajournalismista ja sananvapaudesta

Huhtikuu

Harjoittelijamme Oskarin pääsiäisterveiset

Helmikuu

Kapteenin tervehdys

2018
Joulukuu

Terveisiä Lontoon kuvitusmessuilta

Nicole harjoittelijan kiitokset

Moottoriurheilua kuvittamassa

Marraskuu

Visuaalinen materiaali ja tekijänoikeudet – konferenssi Tukholmassa

Kuvittajat ry:n kannanotto Turun kaupungin toriaitakilpailuun

Tampereen kuvittaja-klubi: Matti Kota

Työharjoittelijan syysterveiset

Syyskuu

Yara Kono Kuvittajat ry:n vieraana lokakuussa

Alkusyksyn hulinaa Galleria Kuvituksessa

Kesäkuu

Yhdistys, eettisyys ja kuvitustaide

Dark love: Kuvittaja Ateenan residenssissä

Toukokuu

Kuvittaja-Klubi Tampere vieraili Daniel Stollen luona

Kuvittaja-klubi Helsinki kokoaa kuvittajat piirtämään yhdessä

Yhteisöllisyys on parasta mitä yhteisö voi antaa!

Huhtikuu

Kuvittajat Bolognan lastenkirjamessuilla

Maaliskuu

Saluti da Roma

Animaatioita ja robotiikkaa – eli kuulumisia työharjoittelusta

Kodeista kuutioon – Ajatuksia kuvitustaiteen galleriasta

Helmikuu

Kaikki tekijät kuuluvat kanteen

Työharjoittelussa Kuvittajat ry:ssä

Kuvittajat Moskovassa

2017
Lokakuu

Kuvittaja Kirjamessuilla

Kuvitusfestivaalit Barcelonassa

Isidron mestarikurssin tunnelmia

Kansainvälinen kuvittajajärjestötapaaminen Oslossa

Syyskuu

Kuvittaja-klubi ensimmäistä kertaa Oulussa

Elokuu

Tunnelmia uuden Muumimuseon avajaiskonsertista

Aleksander Lindeberg – 100 vuotta

Kesäkuu

Ateena – Kuvitettu kaupunki

Sano se kukkasin Lahdessa

Virkistysretki Tallinnaan

Share: