Saluti da Roma

Teksti: Veera Pekkinen
Kirjoitusaika: 24.3.2018

Kuvittajat ry:n toiminnanjohtaja Heli Halme, tuottaja Veera Pekkinen ja yhdistyksen hallitukseen kuuluva kuvittaja Anna Emilia Laitinen edustavat parhaillaan järjestöä Roomassa. Kevät on tullut myöhässä myös Roomaan, mutta viileästä tuulesta huolimatta on auringostakin päästy nauttimaan. Kahden tiiviin päivän aikana iloinen edustusto on vieraillut mm. Suomen suurlähetystössä, Circolo Scandinavossa, Suomen Rooman-instituutin Villa Lantessa, paikallisissa kuvitus- ja taidegallerioissa, sekä suomalaisia nykytaiteilijoita Roomassa esittelevässä Transizioni e passaggi näyttelyssä. Anna Emilian askelmittariin on kertynyt päivittäin kymmeniä kilometrejä ja ohimennen on tietenkin piipahdettu myös lukuisissa kirjakaupoissa!

Vierailun tarkoitus on esitellä italialaisille yhteistyökumppaneille ja kuvitusalan toimijoille järjestömme monimuotoista toimintaa, vahvistaa olemassaolevia kansainvälisiä verkostoja ja luoda uusia – sekä keskustella mahdollisista, Suomen kuvittajien näkyvyyttä, liikkumista ja verkostoitumista edistävistä yhteistyöprojekteista tulevina vuosina.

Jos olet matkustamassa lähiaikoina Roomaan ja kiinnostunut kuvituksesta tai suomalaisesta taiteesta, niin tässä suosituksia parhaillaan käynnissä olevista tapahtumista ja paikoista joissa vierailla:

KUVITUS

Pieni kuvitustaiteen työtila ja galleria B17 illustrations sijaitsee Trasteveressa ja siellä työskentelee kuvittaja Lorenzo Terranera. Kollektiivin nettisivulta löytyy lisää paikallisia kuvittajia.

Kuvitustaiteen galleria Tricromia sijaitsee keskustan alueella, lähellä Campo dei Fiorin kukkatoria.

Dorothy Circus Gallery esittelee goottihenkistä pop-surrealismia. Värikäs tila on näkemisen arvoinen, kuin suoraan Liisa Ihmemaassa -teoksesta.

NÄYTTELYT JA MUSEOT

Rooma on taiteen ystävän paratiisi ja San Lorenzon alueelta löytyy juuri nyt Hanna Laakson, Krista Mikkolan ja Riikka Vainion kuratoima näyttely Transizioni e passaggi joka esittelee suomalaisen nykytaiteen kärkinimiä Roomassa 23. – 26.3. Mukana ovat taiteilijat Sophia Ehnrooth, Sasha Huber, Rosa Liksom, Hannu Palosuo, Nanna Susi ja Katja Tukiainen.

Suosittelemme edellisten vierailujemme perusteella antiikin taiteen ystäville ehdottomasti myös Vatikaania (Heli) ja nykytaidetta rakastaville MACRO ja MAXXI museoita (Veera).

RESIDENSSIT

Suomen Rooman-instituutin ihastuttava tutkija- ja taiteilijaresidenssi Villa Lante di Gianicolo sijaitsee korkealla mäellä, jonne kannattaa kivuta jo pelkästään renessanssihuvilaa ympäröivien huikeiden maisemien vuoksi. Sisällä rakennuksessa riittää lisää silmänruokaa ja Rafaelin oppilaiden tekemiin kattofreskoihin kannattaa käydä tutustumassa jos siihen vain on mahdollisuus.

Circolo Scandinavo on puolestaan pohjoismainen residenssi, joka sijaitsee nuorten (ja turistien) suosimalla mutta silti viehättävän autenttisella Trasteveren alueella.  Osallistuimme tällä kertaa Meet the Artist -iltaan, joita järjestetään säännöllisesti ja joista ilmoitetaan Facebookissa. Lämmin kiitos mielenkiintoisista esittelyistä taiteilijoille ja mukavasta tunnelmasta tarjoiluineen henkilökunnalle.

Huomio! Haku taiteilijaresidenssiin Circolo Scandinavoon kaudelle 2018/2019 on avoinna parhaillaan ja hakuaika päättyy 1.4. Eli vielä ehtii!

Hurmaavan sokkeloinen Rooma on parhaimmillaan päämäärättömästi kuljeskeltuna ja kartalta eksyillen. Jos etsit Rooman keskustasta tunnelmallista kahvilaa jossa voit myös työskennellä, on Piazza Navonan vieressä olevan Chiostro del Bramanten kahvio aivan täydellinen ympäristö, jossa myös tämä blogikirjoitus syntyi. Museon kansainväliset näyttelyt ovat korkeatasoisia, parhaillaan esillä on William Turnerin uskomattoman kauniita akvarellimaisemia.

Vanhojen työläiskaupunginosien charmi on myös Roomassa ”se juttu” mikä on itse koettava. Esimerkiksi perjantai-ilta alkoi San Lorenzon alueella vanhan tehtaan tiloissa järjestetyissä tunnelmallisissa taidenäyttelyn avajaisissa ja päättyi suklaatehtaassa toimivaan trendibaariin. Viimeisenä Rooman iltana suunnataan yhdistyksen Roomassa asuvan jäsenen, Carla Ladaun kanssa illalliselle kaupungin keskustan ulkopuolelle, vanhaan villatehtaaseen.

Sunnuntaina matka jatkuu Bolognaan, jossa järjestetään vuosittain Euroopan suurimmat lastenkirjamessut.

Tarina jatkuu…

Arkisto

2021
Toukokuu

Harjoittelijan kesäterveiset

Toiminnanjohtajalta: Monistuvat mielikuvitusmaailmat

Huhtikuu

Usein kysyttyjä kysymyksiä projektiapurahasta

Puheenjohtajalta: Poistetaan esteitä, yhdessä

Helmikuu

Kuvitusaiheinen podcast-lista

Työ joka ei ole työtä

2020
Joulukuu

Tekemisen meininkiä verkkokurssilla

Marraskuu

Kuvittajien verkkokaupat

Elokuu

Emmi Jormalaisen kuvitus voitti Mikkelin kuvitustriennalen

Toukokuu

Apurahan ylistys: neuvoja hakijalle

Apila Pepita Ateenan residenssissä

Kannanotto: Kuosikuvituksen hinnoittelu

Huhtikuu

Puheenjohtajan puheenvuoro: Kuvitus poikkeusoloissa

Helmikuu

Virpi Talvitie Rooman residenssissä

2019
Marraskuu

Miten Kuvittajat ry syntyi?

Kuvittaja-klubi Tampere vieraili Tommi Musturin työhuoneella

Terveisiä Baskimaasta: Irudika-kuvitusfestivaalit Bilbaossa

Syyskuu

Ilmastolakko 2019: Kuvittajat osana muutosta

Kesäkuu

Kuvitusseminaari Sophie harjoittelijan näkövinkkelistä

Kuvajournalismista ja sananvapaudesta

Huhtikuu

Harjoittelijamme Oskarin pääsiäisterveiset

Helmikuu

Kapteenin tervehdys

2018
Joulukuu

Terveisiä Lontoon kuvitusmessuilta

Nicole harjoittelijan kiitokset

Moottoriurheilua kuvittamassa

Marraskuu

Visuaalinen materiaali ja tekijänoikeudet – konferenssi Tukholmassa

Kuvittajat ry:n kannanotto Turun kaupungin toriaitakilpailuun

Tampereen kuvittaja-klubi: Matti Kota

Työharjoittelijan syysterveiset

Syyskuu

Yara Kono Kuvittajat ry:n vieraana lokakuussa

Alkusyksyn hulinaa Galleria Kuvituksessa

Kesäkuu

Yhdistys, eettisyys ja kuvitustaide

Dark love: Kuvittaja Ateenan residenssissä

Toukokuu

Kuvittaja-Klubi Tampere vieraili Daniel Stollen luona

Kuvittaja-klubi Helsinki kokoaa kuvittajat piirtämään yhdessä

Yhteisöllisyys on parasta mitä yhteisö voi antaa!

Huhtikuu

Kuvittajat Bolognan lastenkirjamessuilla

Maaliskuu

Saluti da Roma

Animaatioita ja robotiikkaa – eli kuulumisia työharjoittelusta

Kodeista kuutioon – Ajatuksia kuvitustaiteen galleriasta

Helmikuu

Kaikki tekijät kuuluvat kanteen

Työharjoittelussa Kuvittajat ry:ssä

Kuvittajat Moskovassa

2017
Lokakuu

Kuvittaja Kirjamessuilla

Kuvitusfestivaalit Barcelonassa

Isidron mestarikurssin tunnelmia

Kansainvälinen kuvittajajärjestötapaaminen Oslossa

Syyskuu

Kuvittaja-klubi ensimmäistä kertaa Oulussa

Elokuu

Tunnelmia uuden Muumimuseon avajaiskonsertista

Aleksander Lindeberg – 100 vuotta

Kesäkuu

Ateena – Kuvitettu kaupunki

Sano se kukkasin Lahdessa

Virkistysretki Tallinnaan

Share: