Kohtaa kuvittaja Helsingin Kirjamessuilla

Kirjoitusaika: 19.10.2017

Olemme porukalla mukana Helsingin Kirjamessuilla 26.10–29.10! Löydät meidät osastolta 6d2, Minna Canth -lavan vierestä.

Kohtaa kuvittaja -nonstop pyörähtää käyntiin messujen avajaispäivänä torstaina ja jatkuu sunnuntaihin saakka. Kuvittaja vaihtuu aina tasatunnein. Kuvittajat työskentelevät itse valitsemallaan tekniikalla tai esittelevät ja signeeraavat kuvittamiaan kirjoja. Etsitkö projektiisi oikeaa kuvittajaa, tai haaveiletko kenties itse kuvittajan ammatista? Nyt voit katsoa ja kysyä vapaasti kuvittamisesta! Päivittäin klo 11–18.

Osastollamme voit tutustua messuilla julkaistavaan Kuvittajamatrikkeliin ja hankkia uusimman Kuvittaja-lehden messuhintaan. Esillä ovat myös Kirjamessujen kanssa järjestämämme kampanjakuvakilpailun voittajajulisteet, joiden tekijät Sofia Pusa, Julia Tavast ja Anni Mäkelä palkitaan messujen aikana.

Messuosaston visuaaliset elementit on toteuttanut Leena Kisonen. leenakisonen.com 

Osaston toteutusta ovat tukeneet Nikari ja Pro Av Saarikko.

Kuvittajamatrikkeli 2017
Kannen kuvitus:
Ilona Partanen
Taitto:
Anna Mattsson

Ohjelma osastolla 6d2

To–su klo 11.00-18.00
Kohtaa kuvittaja -nonstop. FACEBOOK EVENT. Tarkka aikataulu myös alempana tällä sivulla.

Lavaohjelma perjantaina 27.10.

klo 12.30-13.00 Aino-lava
Keskustelu: Kuvakirjan kääntäminen. Yhteistyössä Kuvittajat ry & FILI.  FACEBOOK EVENT

klo 13.00-13.30 Minna Canth-lava
Kuvittajamatrikkelin julkistus ja Kirjamessujen kampanjakuvakisan palkintojenjako

klo 18 alkaen Kuvittajat ry:n osastolla 6d2
Juhlavuoden apurahansaajien juhlistaminen
Vapaamuotoinen tilaisuus ei sisällä puheita vaan vapaata tutustumista ja kuulumisten vaihtoa. Apurahansaajat kukitetaan omalla osastollamme. Maksuton kuohuviinitarjoilu apurahansaajille ja kutsuvieraille. Muille tarjoilun hinta on 6.50 €. Tarjoilu jatkuu klo 20 saakka.

Sofia Pusa: Helsingin Kirjamessujen 2017 kampanjakuva

KOHTAA KUVITTAJA -NONSTOP

TORSTAI 26.10.

11-12 Mika Launis: Kuvittaja pastelliliituineen työnsä ääressä. Kuvittajan portfolio >

12-13 Liina Hongell: Livekuvitusta, unelmien kuvitusta, julisteita. www.sibia.fi ja liinajulia.com

13-14 Maija Hurme: Yhden naisen potrettitehdas. maijahurme.com

14-15 Ninni Kairisalo: Livekuvitusta. www.kaligraphics.fi

15-16 Jonna Koski: Seuraa papercut –työskentelyä!

16-17 Sari Airola: Satumaisia ötökkäkuvituksia toiveiden mukaan. Kirja myynnissä. sariairola.com

17-18 Elina Puohiniemi: Tarinatäti piirtää lasten (tai vanhempien) toiveista totta värityskuvin. www.tarinatäti.fi

PERJANTAI 27.10.

11-12 Filippa Hella: Livekuvitusta. Myynnissä Punainen lanka -kirja ja postikortteja. filippahella.strikingly.co m

12-13 Anne Vasko: Mur, eli karhu. Kollaasikuvitusta. Myynnissä kirjoja ja kortteja. annevasko.com

13-14 Pirita Tolvanen: Potretteja. Myynnissä kirja ja postikortteja. www.piritatolvanen.fi

14-15 Ami Lindholm: Vauvakirja kiteyttää lapsiarjen tilanteet oivaltavaan muotoon. Näe kuinka piirrokset syntyvät ja hanki kirjaa itselle tai lahjaksi. amilindholm.com

15-16 Eeva Louhio: Meteoriitti. Esillä originaalivedoksia sisältävä taiteilijakirja sekä myyntikappaleita. Hanki upea taidekirja taiteilijan signeerauksella kotiin tai lahjaksi.

16-17 Tiina Eräpuu: Susiakan surukirja. Surutyöstä kertova kaunis kirja sopii vertaistueksi ja hoitoalan ammattilaisille. Kirja taiteilijan signeerauksella, taidegrafiikkaa, kortteja. tiinaerapuu.net

17-18 Yasmine Pekonen: Livekuvitusta. Eläinaiheisia kortteja ja viirejä myytävänä. yasminepekonen.wordpress.c om

LAUANTAI 28.10.

11-12 Hanna Holma: Livekuvitusta. Tervetuloa mukaan seikkailulle! Monotypioita ja originaalikuvituksia myytävänä. hannaholma.net

12-13 Pipsa Pentti: Livekuvitusta.

13-14 Salla Savolainen: Siiran sirkusmatka. Puupiirrospainantaa ja kuvituksia myynnissä

14-15 Elina Liikanen: Käsin sidottuja käyttökirjoja ja erilaisia julkaisuja kotiin tai lahjoiksi. www.kuvataiteilijamatrikke li.fi/fi/taiteilijat/1743

15-16 Ilja Karsikas: Livekuvitusta, hassuja hahmoja. Myynnissä Amos ja sumupuu –kirja, johon saat tekijältä signeerauksen ja oman pikku kuvan. iljakarsikas.com

16-17 Kati Närhi: Livekuvitusta, kirjoja ja kortteja. napa-agency.fi/kuvittaja/ kati-narhi/

17-18 Aino Sutinen: Viiden minuutin pikamuotokuvia! ainosutinen.net

SUNNUNTAI 29.10.

11-12 Emma Kantanen: Peligraafikko kuvittaa digitaalisesti – myynnissä pelikortteja. kuvittajat.fi/portfolio/ emma-kantanen

12-13 Salli Parikka Wahlberg: Kuvittaja-satukirjailijan uusin satukirja on Hiiriukin synttäriomena. Tekijä esittelee ja signeeraa kirjoja. www.salliparikka.fi

13-14 Harri Manner: Kirjoja ja postikortteja sekä koiranaamariesitys!

14-15 Laila Nevakivi: Luontosatujen lumoissa. Myynnissä valikoima ekologisia, kauniita lastenkirjoja sekä postikortteja. kuvittajat.fi/portfolio/ laila-nevakivi-huovinen

15-16 Terhi Ekebom luonnoskirjaprojektinsa parissa. Instagram: @terhiekebom napa-agency.fi/kuvittaja/ terhi-ekebom/

16-17 Ilona Partanen: Livekuvitusta Sykkyrämyyristä kertovaan lastenkirjaan. ilonaillustrations.com

17-18 Nadja Sarell: Livekuvitusta. Miniatyyrikuvissa seikkailevat värikkäät kupit ja hauskat hahmot. Hanki taidetuliainen kirjamessuilta kotiin tai ystävälle. nadjasarell.com

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail to someone