Kuvittajat ry avaa uuden gallerian Helsingissä 1.2.2018

Kirjoitusaika: 1.2.2018

Kuvittajat ry avaa uuden kuvitustaiteen gallerian Helsingissä 1.2.2018. Kuvittajat ry:n ylläpitämä Galleria Kuvitus on Suomen ainoa kuvitustaiteeseen perehtynyt galleria, jossa tullaan järjestämään vuosittain 10 jurytettyä ja kuratoitua näyttelyä.

PDF-tiedote medialle 1.2.2018 >
Gallerian nettisivulle >
Gallerian Facebook-sivu >

Galleria Kuvituksen värikäs avajaisnäyttely näyttää prosessin kuvituksen takana

Avajaisnäyttelyssä Toisaalla – Elsewhere nähdään rinnakkain kaksi erilaista maailmaa ja lähestymistapaa kuvittamiseen. Emmi Jormalaista ja Laura Lehtistä yhdistävät kaukokaipuu ja rakkaus luontoon. He eivät koe kuvituksen perinteisiä esittämistapoja ja teosten kehystämistä itselleen mielekkäinä. Tärkeämpiä asioita ovat vapaus ja leikki, työskentelyprosessi ja lopputulos joka on tarkoitettu kosketeltavaksi, tai jopa häviämään.

Emmi Jormalainen (s. 1979) työstää parhaillaan hevosaiheisista piirroksista rakentuvaa taiteilijakirjaa Lost, joka ilmestyy vuoden 2018 aikana. Kirjan tekemiseen on Taiteen edistämiskeskuksen apuraha. Jormalainen piirtää avajaisnäyttelyn aikana perjantai-iltapäivisin galleriatilassa kuvia tulevaan kirjaansa. ”Yleisön edessä tapahtuva työskentely avaa storyboardin mukaan etenevää kirjantekoprosessia. Yleensä ihmiset näkevät kirjoissa vain valmiit kuvat ja lopputuloksen”, pohtii kuvittaja. Näyttelyssä nähtävät piirustukset on tehty Lost-kirjaa varten tai ne liittyvät tiiviisti kirjan sisältöön. Näyttelykauden aikana kuvien määrä kasvaa ja esillepano muuttuu. Esillä on myös Jormalaisen aikaisempia taiteilijakirjoja.

Kuvittaja Laura Lehtinen (s. 1982) on maalannut galleriaan avajaisnäyttelyn ajaksi mielikuvituksen, eli muraalin jonka ympäröimänä Jormalainen työstää omaa projektiaan eteenpäin. Lehtistä on inspiroinut Karl von Frischin kirja Eläinten arkkitehtuuri. Avajaisnäyttely esittelee rinnakkain myös kaksi kuvittajan tärkeää työvälinettä: Ideointikyvyn ja kyvyn toimia asiakkaan toiveiden mukaisesti. Mielikuvituksellisen muraalin lisäksi Lehtinen on toteuttanut gallerian alakertaan yhdistyksen toiveiden mukaan tehdyn tilaustyön, joka jää tilaan näyttelyn jälkeen.

Uudet toimitilat ovat täynnä kuvitusta

Galleria toimii Kuvittajat ry:n uusien toimitilojen yhteydessä. Yhdistyksen monimuotoisen toiminnan sovittamisessa kompaktiin liiketilaan on apua antanut sisustusarkkitehti Hanni Koroma. Laura Lehtisen lisäksi tiloihin ovat tehneet pysyvät teoksensa kuvittaja Ilona Partanen ja muotoilija Mariana Núñez Sánchez. Yhdistyksen toimisto- ja kokoustilaan sijoittuu Showroom, joka esittelee lukuisien kuvittajien tyylejä ja muilta taiteen aloilta kutsuttuja vieraita. Showroomin ripustus vaihtuu neljä kertaa vuodessa ja tila on avoinna yleisölle lauantaisin. Alkukevään Showroomiin osallistuvat kuvittajat Minna Ainoa, Sari Airola, Janne Harju, Päivi Hintsanen, Maija Hurme, Jani Ikonen, Liisa Kallio, Suvi Kari, Leena Kisonen, Janne Korsumäki, Anna Emilia Laitinen, Mirva Liimatta, Sac Magique, Sanna Mander, Marika Maijala, Harri Manner, Camille Romano, Nadja Sarell, Jenni Tuominen, Vesa Valkonen, Maria Vilja, Silja-Maria Wihersaari ja Wensi Zhai, sekä Showroomiin kutsuttu muotoilija, lasitaiteilija Camilla Moberg.

Taiteidenvälinen ohjelmisto luo uusia siltoja

Taiteidenvälinen ohjelmisto on luonnollinen osa Galleria Kuvituksen toimintaa. Performanssitaiteilija Mimosa Pale esiintyy gallerian avajaisissa 1.2. klo 17–20 Wild Angelicas -ryhmän kanssa. Vaeltavat Kuhilaat -teos juhlistaa Kuvittajat ry:n vaelluksen päättymistä ja yhdistyksen oman toimitilan avaamista. Teoksella on vahva visuaalinen yhteys avajaisnäyttelyyn: Emmi Jormalaisen hulmuavaharjaisiin hevosiin ja Laura Lehtisen värikkääseen mielikuvitusmaailmaan. Veistokselliset performanssihahmot seikkailevat galleriassa ja sen ympäristössä avajaisten aikana ja asettavat taiteen ajatuksen vasten epätavallisia maisemia. Esiintyjät: Maria Duncker, Anne Hiekkaranta, Mimosa Pale ja Pive Toivonen.

Kiitämme avajaistapahtumien tukijoita:

AOC51, GreenStreet, Silvoplee, Stadin Panimo, TakeT.

 

Lisätiedot puhelimitse: p. 044 769 6291, Veera Pekkinen / Kuvittajat ry

Haastattelupyynnöt: galleria(at)kuvittajat.fi

 

Arkisto

2021
Kesäkuu

Ihanaa juhannusta ja kaunista kesää

Kuvittajien projektiapurahat 2021

Toukokuu

Kuvitusta ja kestävää arvoa kuntiin

Hiljaista voimaa – Vuoden kuvittaja 2021 on Pauliina Mäkelä 

Kuvittajien vuosi 2020

Postimerkkikilpailun voittajat on valittu

Huhtikuu

Haku auki: Ennätysmäärä projektiapurahaa jaossa / A record amount of project grants available

Helmikuu

Tukea yksinyrittäjille — puolelle kuvittajista vuosi 2020 oli vaikea

Alkukevään ylimääräinen jäsenhaku

Postimerkkien suunnittelukilpailu onnittelut-teemalla

2020
Joulukuu

Juliana Hyrri on Muumimuseon taiteilijaresidenssin ensimmäinen taiteilija

Marraskuu

Kuvittajien kuluapurahat 2020

Kuvittajien projektiapurahat 2020

Valtionpalkinnot Marika Maijalalle ja Etana Editions -kustantamolle

Lokakuu

Asta Boman-Björkell on Kuvittajat ry:n uusi toiminnanjohtaja

Avoin haku: Kuvittajien uusi residenssi yhteistyössä Muumimuseon kanssa

Kuvittajien projektiapurahat haussa lokakuussa

Maija Hurme on Kuvittajien uusi puheenjohtaja

Syyskuu

Ehdokkaat Kuvittajien hallitukseen

Avoin työpaikka: Kuvittajat ry:n toiminnanjohtaja

Galleria Kuvituksen Open Call 2021 on nyt auki!

Kuvittajien toiminta-apuraha 2020 on haussa syyskuun loppuun saakka

Kesäkuu

Kuvitus esillä laajasti Mikkelin taidemuseossa

Hyvää juhannusta ja rentouttavaa kesää!

Toukokuu

Harjoittelijaksi Galleria Kuvitukseen?

Avoin haku: Kuvittajien uusi residenssi Kemiönsaaressa

Aliina Kauranne on Vuoden kuvittaja 2020

Mikkelin 12. kuvitustriennaleen osallistuvat kuvittajat

Järjestöjen kannanotto Lapinlahden puolesta

Huhtikuu

Verkkokoulutusta kuvittajille keväällä 2020

Kuvittajien kriisiapurahan sai 106 hakijaa

Lisk Fengin mestarikurssi verkossa

Uusi tekijänoikeuspäivä ©-DAY 25.4.

Allekirjoita adressi, jotta tekijän työttömyysturvaa ei leikattaisi tekijänoikeustulojen vuoksi

Kuvittajat koronaepidemian aikana

Tekijäfoorumi: DSM-direktiivi edellyttää huomattavia parannuksia tekijöiden ja esittävien taiteilijoiden asemaan

Maaliskuu

Haussa nyt: Kuvittajien kriisiapuraha

Galleria Kuvitus podcast alkaa

Toimisto ja galleria on suljettu, palvelu jatkuu etänä

Tammikuu

New Co-operation with Joseph Binder Award

2019
Joulukuu

Rauhallista joulunaikaa, nähdään tammikuussa!

Mikkelin 12. kuvitustriennalen kilpailukutsu

Marraskuu

Syyskokous valitsi uudet hallituksen jäsenet ja nimitti kunniajäseniä

Kuvittajien toiminta-apurahat 2019

Ehdokkaat Kuvittajat ry:n hallitukseen 2020-2021

Syyskuu

Galleria Kuvituksen näyttelyhaku 2020 avoinna 16.9.-20.10.2019.

Haku alkanut: Ateenan residenssihuoneisto kuvittajille

Elokuu

Matti Pikkujämsän palkintonäyttely 8.9.-27.10.2019

Kesäkuu

Hyvää kesää! Happy Summer Holidays!

Toukokuu

Matti Pikkujämsä is the first Illustrator of The Year

Vuoden Kuvittaja 2019 on Matti Pikkujämsä

Sinisyyttä heijastaen – Tältä näyttää Suomen lippu -postimerkin suunnittelukilpailun voittajatyö

Huhtikuu

Tulossa: Vuoden Kuvittaja 2019

Kuvittajien projektiapurahat 2019

Kuvittajat ry:n tavoitteet tulevan hallituksen ohjelmaan

Maaliskuu

Projektiapurahojen 2019 haku on auki

Postimerkkikilpailu: Suomen lippu

2018
Joulukuu

Joulun aukioloajat ja tapahtumakalenteri 2019

Marraskuu

Kuvittajat ry:n toiminta-apurahat 2018

Kuvittajat ry:n uusi puheenjohtaja on Jani Ikonen

Ehdokkaat Kuvittajat ry:n hallitukseen 2019-2020

Syyskuu

Lista näyttelytiloista kuvittajille

Elokuu

Galleria Kuvituksen näyttelyhaku 2019

Kesäkuu

Toimisto ja galleria lomailevat heinäkuussa

Huhtikuu

Myönnetyt projektiapurahat 2018

Maaliskuu

Kuvittajien projektiapurahat ovat haussa

Helmikuu

Kuvittajat ry avaa uuden gallerian Helsingissä 1.2.2018

2017
Joulukuu

Näyttelyohjelmisto 2018

Kuvittajien uusi koti

Kuvittajat ry:n strategia 2018-2022

Kuvittajat ry jakoi 80 000 euroa toiminta-apurahoina

Marraskuu

Etsimme jäsensihteeriä

Lokakuu

Kuvittajat ry jakoi 80 000 euroa juhlavuosiapurahoina

Kuvittajamatrikkeli 2017 on julkaistu Helsingin Kirjamessuilla

Elokuu

Kuvittajat ry:n juhlavuosiapuraha

Kesäkuu

Mikkelin 11. kuvitustriennalen palkinnot

Toukokuu

Kuvittajat ry:n kunniajäsenet 2017

Myönnetyt projektiapurahat 2017

Kasper Strömman: Näkyvyyden joutsenmerkki

Huhtikuu

Näkyvyys-galleria ottaa kantaa ilmaistyöhön

Tiedote: Kopiostolle valtuutuksen antaneille tekijöille

Sofia Pusan Joutsen voitti Helsingin Kirjamessujen kampanjakuvakisan

Share: